Dítě chce své první nezávislosti využít v co největší míře. Volný pohyb mu přináší spoustu radosti. Touží všude vlézt, všechno na vlastní kůži prozkoumat. Je jasné, že ne vše je bez rizika. Toto riziko však dítě není schopné samo vyhodnotit, a proto je na nás rodičích rozhodnout, co opravdu může dítě samo provádět a co už ne. Neustále mu opakujte, že jsou v životě situace, které mohou být velmi nebezpečné a je třeba být obezřetný, zejména pak při pohybu mimo domov. Platí nepsané pravidlo, že dítě mladší 10 let by nemělo doma zůstávat samo. Pokud nemáte jinou možnost, snažte se tuto dobu zkrátit na co nejkratší. Malé děti jsou velmi vynalézavé a nikdy nevíte, co je zrovna napadne.
Jak zajistit bezpečnost na zahradě?
Malé dítě by nemělo být na zahradě samo. Jistě znáte případy, kdy si matka jen na chvilku odskočila, a dítě se mezitím utopilo v bazénu. Volně přístupný bazén, do kterého dítě může spadnout, je jedním z nejrizikovějších prvků, který na zahradě můžete mít. Podobně nebezpečný může být otevřený oheň, například táborák. Parkujete-li na zahradě auto, nenechávejte v něm klíčky, ani ho nenechávejte odemčené. Vaše dítě by nebylo první, které by s ním odjelo.
Čemu předcházet na dětském hřišti?
Měli byste mít vždy o pohybu dítěte na hřišti přehled. Nikdo neříká, že mu musíte po celou dobu stát tzv. za zadkem, ale na půl hodiny se začíst do knížky a na dítě si přitom ani nevzpomenout, také není úplně dobré. Dítě by mělo znát základní pravidla chování na dětském hřišti, jako například, že musí na skluzavce počkat s jízdou, dokud ji neopustí předchozí dítě. Na houpačce dejte pozor, aby dítě nespadlo, případně nevběhlo do trajektorie letu jinému dítěti na houpačce. Pokud Vaše dítě má obtíže při lezení po prolézačkách, nemělo by na ně šplhat bez Vašeho přímého dozoru.
Připravte se také na to, že Vás čeká boj o hračky na pískovišti. Obrňte se trpělivostí a zasahujte jen v nejnutnějších případech, je totiž lepší, když si své dětské spory děti vyřeší samy.